OYUNCAK ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ


Oyuncakların mutlaka çocuğun yaşına uygun olarak seçilmesi gerekir. Böylece ilk deneyimleri ve becerilerini kolayca ve sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmiş olurlar. Alacağınız oyuncak, çocuğunuzun içinde bulunduğu gelişim dönemine uygun olmalıdır. Kendisinden küçüklere uygun olan bir oyuncak ilgisini çekmeyebileceği gibi daha büyükler için tasarlanmış bir oyuncak da becerilerini aşarak cesaretini kırabilir.Oyuncak alırken mutlaka üretici firmasına güvendiğiniz ve üzerinde güvenlik açıklamaları bulunanları tercih edin. Oyuncak seçimini yaparken her zaman kaliteyi ön planda tutmalı, güvenilirliğini kanıtlamış markaları tercih etmelisiniz. Fiyat avantajı kazanmak için ucuz ve kalitesiz ürünlere yönelmek sizi ve bebeğinizi mutsuz edecek sonuçlar doğurabilir. Kaliteli bir oyuncak, hem bebeğinizin sağlığı açısından zararsızdır hem de dayanıklılığı daha fazladır. Oyuncaklarını bilinçsizce duvara fırlatan, balkondan aşağı atan ya da birbirine çarptıran bebeğinizin oyuncağı kırıldığında yaşacağı mutsuzluğu mümkün olduğunca önleyebilmek için satın aldığınız oyuncaklar sağlam olmalıdır. 


Oyuncakları oluşturan parçalar veya bölümleri çocuğun yaşına uygun olarak tehlike içermeyecek nitelikte, kalitede veya güvenlikte olmalıdır. Örneğin bir bebek veya ilk yaşlarındaki bir çocuk küçük parçalardan oluşan ve yutabileceği veya ağzına sokabileceği oyuncaklar ile oynamamalıdır. Oyuncakların bebeğe veya çocuklara zarar vermeyecek yuvarlak, sivri ve keskin olmayan parçalardan oluşmasına özen gösterin.

Oyuncakların zehirsiz boya malzemeleri ile boyanmış olanlarını tercih edin. Çevrelerindeki dünyayı büyük bir merakla tanımaya çalışan bebekler, her türlü nesneyi ağızlarına sokma eğiliminde olurlar. Bu nedenle, bebeğin zehirlenmesine yol açabilecek boyalar veya kimyasal maddeler içermediğinden emin olduğunuz oyuncakları seçmelisiniz. Oyuncağın, bebeğin ısırarak parçalayamayacağı bir maddeden üretilmiş olmasına da dikkat etmelisiniz.

Bebeği, metal oyuncaklardan mümkün olduğunca uzak tutmalısınız.

Bebek yataklarına asılan oyuncaklara çok özen göstermeli ve bunların bebeğin üzerine düşmeyecek şekilde sağlam olarak monte edilmesine özen dikkat edilmeli ve iplerinin bebeğe zarar vermeyecek kadar kısa olmasına özen göstermelidir.

Bebeklere ve küçük çocuklara mümkünse metal veya sert plastik malzemelerden imal edilmiş oyuncaklar yerine herhangi bir şekilde kendilerine zarara vermeyecek malzemelerden yapılmış olanlarını almaya özen gösterin.

Pille çalışan oyuncaklarda ise içindeki kimyasalın dışına akmayacağı kaliteli pilleri kullanın ve özellikle oyuncağın pil koyma yerinin vidalı bir emniyetle kapatılmış olmasına dikkat edin. Ve sık, sık oyuncağı ve pilleri kontrol edin.

Oyuncakları sık, sık kontrol edin ve kırılmış ve parçalanmış olanları ayırın.

Çocuklarınıza vakit ayırıp ara sıra onunla oynayıp, ona yol gösterip, becerilerinin ve kavramasının gelişmesine, paylaşımcı ve sosyal olmasına yardımcı olun.

Son olarak ise oyuncakların muhafaza edildiği oyuncak kutumuz veya oyuncak dolabımızın güvenli ve doğru seçim olmasına özen gösterin. Çocuğunuzun üzerine düşebilecek modüller ( çocuğunuz oyuncak almak için oyuncak dolaplarının veya modüllerinin üzerine bile çıkabilir veya bu modüller eğer yüksekse çocuğunuzun üzerine düşebilir ) veya oyuncakların düzensiz ve seçilemeyecek kadar üst üste atılmış olabileceği oyuncak kutuları veya dolapları tercih etmeyin. Oyuncakların muhafazası için çocuğunuzun onları muntazam, düzenli ve kullanışlı bir şekilde seçip alabileceği ve çocuğunuz için güvenli olabilecek modüller veya eşyalar kullanın.